Pamatujete si na naše video o tabletách do myčky Somat? Na základě obdrženého podnětu jsme si kontrolním nákupem ověřili, že ve 48ks balení Somat je výrazně více „vzduchu“ než samotného výrobku…

Náš podnět na ČOI byl vypořádán po 8 měsících, dosud nemáme bližší informace

Na tento nadměrný obal jsme upozornili také prezidenta společnosti Henkel pana Romana Kýra a vyměnili si s ním několik dopisů. Zajímal nás však také názor nezávislé pověřené instituce a tak jsme se v srpnu 2021 obrátili na Českou obchodní inspekci s podnětem na nedodržení povinnosti dle zákona č. 477/2021 Sb., o obalech, který výrobcům ukládá aby své výrobky balili do obalů co nejmenší hmotnosti a objemu. To bylo v srpnu 2021. V dubnu 2022 jsme se po opakovaném dotazování dozvěděli, že „kontrolou nebylo prokázáno porušení zákona.“ Víc nic.

Sepsali jsme žádost dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím

Sepsali jsme tedy žádost dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, a jsme moc zvědaví, co nám ředitel inspektorátu Středočeského kraje a hl. m. Prahy napíše příště…

Chceme, aby výrobci dodržovali zákon a snižovali dopady svých výrobků na životní prostředí a klima

V rámci hierarchie nakládání s odpady má nejvyšší prioritu předcházení jejich vzniku. Obaly by tedy měly být co nejmenší. To ostatně výrobcům a distributorům ukládá i zákon – konkrétně dle §3 odst. 1 zákona o obalech.

Obal z pohledu výrobce má však především prodávat a na policích v supermarketech poskytnout v součtu co největší reklamní plochu, která upoutá zákazníkovu pozornost. Větší obal prostě více prodává. Vedle toho výrobci samozřejmě sledují i vytíženost kamionů, v rámci snah o snižování přímých nákladů. Negativní dopady na životní prostředí a klima se však do těchto nákladů nijak nepromítají, a proto výsledné parametry výrobků ovlivňují pouze minimálně.

Projekt Obalová výzva je realizován s finanční podporou Ministerstva životního prostředí, hlavního města Prahy a Libereckého kraje. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP, hlavního města Prahy a Libereckého kraje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..