Vznikla Koalice pro krajinu. Sedm organizací působících zejména v oblasti profesionální péče o krajinu a biodiverzitu, ale i z akademické sféry, spojilo své síly, aby prosazovaly systémové změny v nakládání s krajinou. Koalice chce vrátit přírodu alespoň na 10 % zemědělské půdy a pomoci tak zvýšení její ekologické stability a pestrosti. Koalice pro krajinu je otevřená spolupráci s dalšími organizacemi a jednotlivci, podporu bude hledat i u široké veřejnosti. 

Zakládajícími členy Koalice pro krajinu jsou: IPUR – Institut pro udržitelný rozvoj, Čmelák – společnost přátel přírody, Sdružení Krajina, JARO Jaroměř, Česká krajina, IREAS – Institut pro strukturální politiku, Servis pro krajinu – sociální podnik . Společně chtějí usilovat o větší podporu státu i samospráv pro ochranu biodiverzity a tolik potřebné změny v krajině, zejména té zemědělské. 

Cílem Koalice je návrat přírody na alespoň 10 % zemědělské půdy, zejména formou dlouhodobých krajinných struktur jako jsou meze, remízky, stromy, aleje, mokřady. Iniciátor Koalice a předseda spolku Čmelák Jan Korytář k tomu dodává: “Mnozí říkají, že naše zemědělství pak zkrachuje. Nejsme sice odborníky na zemědělství, ale ani snílci odtržení od reality. Staráme se o stovky lokalit, víme, že bez dobře nastavené ekonomiky to nejde. Právě proto se zaměřujeme na systém zemědělských dotací. Tam leží klíč ke změnám v naší krajině”

Kromě změn v nastavení dotační podpory zemědělců bude důležitou součástí řešení dobře nastavené poradenství a dlouhodobá péče o krajinné prvky.

Projekt „Změny v evropské dotační politice jako šance pro obnovu krajinných prvků na zemědělské půdě“ podpořilo Ministerstvo životního prostředí. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Facebook
Email
Twitter
Pinterest

Tato stránka používá soubory cookies, pokračováním vyjadřujete souhlas.