Zmínky v médiích

Práce našeho webu Náš Liberec je zmiňována a citována v médiích každou chvíli. Vybrali jsme pro Vás aspoň ty nejzajímavější reportáže, na kterých jsme se v uplynulých letech podíleli. Největší restituční kauza, o které jsme už dvakrát vysílali, se rozvíjí do stále nových souvislostí. K lukrativním pozemkům po Bečvářově statku v Praze se dostali vlivní zákulisní hráči v čele s Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Reportáž ukázala, jak se domlouvali na ovlivňování úředníků, kteří rozhodovali o vydání pozemků. Před soudem stojí tři úředníci z pozemkového úřadu. Natáčely reportérky Jana Neumannová a Adéla Paclíková ve spolupráci s webem Náš Liberec.
Server Náš Liberec a Reportéři ČT spojili síly, aby ukázali, jak stát přicházel o obrovský nemovitý majetek v nejrozsáhlejší restituční kauze, na které bohatli pražští kmotři i lidé kolem liberecké firmy Syner. Zdaleka nešlo jen o pozemky v Praze. Zbohatl na nich i bývalý šéf Pozemkového fondu, liberecký Radim Zika.

Další rozhovory a kauzy

  • Rozhovor s bývalým náměstkem hejtmana Markem Pieterem na webu Náš Liberec se stal podnětem pro další práci novinářů.

  • Zatím největší korupční kauza Libereckého regionu, která, dle orgánů činných v trestním řízení, mapuje systémové rozkrádání dotací z Evropské unie, opět přitáhla pozornost nejprestižnějšího reportérského pořadu Reportéři ČT. Ke spolupráci přizvali i náš web.

  • Reportéři z portálu Seznam.cz se vydali do sousedního Jablonce nad Nisou, aby natáčeli o tamním působení kontroverzního politika i podnikatele Miroslava Pelty (ODS). Ten je po celé zemi znám především jako fotbalový boss s velkými konexemi i vlivem. Tyto konexe a vliv mu přinesly policejní obvinění z ovlivňování státních dotací určených na sport. O tom, jakou roli hraje v domovském Jablonci, se snaží vypovědět reportáž Vojtěcha Blažka, ke které byl přizván i náš web.
Samospravy-1024x679
Analyzy2-1024x683

Apríl v Liberci

55 miliónů na opravu soukromého majetku

Vyrocni zpravy1

Spolupracujeme s novináři

Setkáváme se a spolupracujeme s celou řadou novinářů, většinou s těmi působícími v regionu, ale také například s těmi z celostátních médií, a to jak z veřejnoprávních (Česká televize, Český rozhlas) nebo soukromých (MF Dnes, Seznam zprávy, Aktuálně.cz, …), a to minimálně ze dvou důvodů: 1) Kvůli zaměření médií komerčním směrem nemají samotní novináři často čas ani kapacitu věnovat se korupčním kauzám s patřičnou důkladností. 2) Jelikož jsou objednavateli inzerce často samosprávné celky či velké firmy spjaté s politiky, je důležité, aby se média měla na koho odvolat, tedy v mnohých konkrétních případech na nás.

Spolupráci můžeme ilustrovat např. na těchto příkladech z roku 2021:

  • Stěhování úředníků: Náš Liberec jako první přinesl informaci, kolik má stát plánované „provizorní“ umístění úředníků do komerčních prostor údajně po dobu rekonstrukce části magistrátních prostor a že to má být na dobu až deseti let. Po zveřejnění převzala informaci místní média a vedení radnice zkrátilo dobu provizorního umístění na dva roky. Město tak ušetří řádově miliony korun.
  • Případ výběrového řízení na manažera městského bazénu: Náš Liberec se jako první a nejpodrobněji věnoval případu na míru šitého výběrového řízení pro koaliční zastupitelku za ANO, která se měla stát manažerem městského bazénu. Po našem zveřejnění této informace se do výběrového řízení přihlásilo více účastníků, zkvalitnila se soutěž. Zastupitelka sice funkci dostala napřímo, ale zveřejnění informace podpořilo soutěž i zájem o odborné funkce ve veřejné správě v Liberci.
  • Zakázka „z ruky“ pro známého podnikatele: Náš Liberec jako první informoval, že vedení města Liberec zadalo podivnou zakázku technického dozoru investora (TDI) v hodnotě cca 1 milionu korun „z ruky“ pro známého stavebního podnikatele, jednu z hlav místní stavební lobby, který se v minulosti musel za svůj dozor TDI zpovídat i u soudu. Zprávu převzala místní média.
  • Žaloba na bývalého primátora Kittnera: Náš Liberec jako první přinesl zprávu, že bývalý primátor města Jiří Kittner možná bude obžalován za stamilionovou škodu městu při sjednání úrokové sazby na zajištění městského dluhu. Citovaly nás všechny velké deníky i Český rozhlas.
  • Poloprázdné parkovací domy: Náš Liberec mapoval obsazení parkovacích domů v centru ve spolupráci s novináři z MF Dnes. Přinesli jsme argumenty, že deklarace politiků o tom, jak jsou přeplněné a že je nutno stavět další, nejsou pravdivá.
  • Demolice mostu v Poniklé: Náš Liberec zveřejnil, že kraj se chystá demolovat historický most v Krkonoších, téma převzala další média. Představitelé kraje se zalekli reakce veřejnosti a demolici zastavili. Nicméně Náš Liberec jako první zveřejnil, že podobný chaotický přístup bude stát dalších 7 milionů korun. Informaci převzala i celostátní média.