V Obalové výzvě jsme vás už dřív upozornili na obaly pracích a čisticích prostředků – nejvíc pozornosti si „vysloužila“ společnost Henkel, resp. její prací prášek Persil a tablety do myčky Somat. V balení těchto výrobků do nadměrných obalů ale Henkel není zdaleka sám. Ve videu a článku se podíváme zblízka na prací kapsle Ariel All in One Pods (výrobce Procter and Gamble) a prací gel Woolite (výrobce Reckitt Benckiser). Mrkněte se na video:

Video a článek vznikly v rámci projektu Obalová výzva, s finanční podporou Ministerstva životního prostředí, hlavního města Prahy a Libereckého kraje. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP, hlavního města Prahy a Libereckého kraje.

Průzkum trhu: obliba pracích kapslí setrvale roste

Obliba těchto a jiných gelových kapslí v Česku v posledních letech strmě roste. Podle průzkumu společnosti Nielsen z r. 2019 měly prací kapsle 20% podíl na celkových tržbách z prodeje pracích prostředků, které dosáhly úctyhodných 3,8 miliardy Kč. Práškové prostředky si v r. 2019 držely ještě téměř 30% podíl na trhu, jejich tržby však setrvale klesají, v r. 2019 meziročně o 5 %. Oproti tomu prací kapsle za stejné období vzrostly o téměř 24 %! Lze tedy očekávat, že spotřeba kapslí i nadále poroste, třeba na úkor právě pracích prášků.

Vzkaz výrobci: hoď další kapsle do krabice, ať vidíme rozdíl!

Ve videu o pracích kapslích Ariel All in One Pods (Procter and Gamble) jsme se nechali inspirovat sloganem z jejich reklamy: „Hoď kapsli pod prádlo a sleduj ten rozdíl!“ Když jsme totiž otevřeli balení se 30 ks, viděli jsme v něm dostatek prostoru pro další kapsle, který ale zůstává nevyužitý. A tak jsme si také zaházeli. A výsledek? Do krabice se 30 kapslemi se jich v pohodě vejde 40. Přesto výrobce balí varianty se 33, 37 a 40 kusy do krabice větší, kam by se kapslí vešlo 50 ks. Rozdíl 10 kapslí na krabici se může zdát zanedbatelný, je to ale třetina původního obsahu. Kdybychom těmito krabicemi naložili kamion, činil by rozdíl v přepravovaném množství 112 200 kapslí!

Kdybychom měli pokrýt roční spotřebu pracích prostředků v ČR právě kapslemi Ariel All in One Pods 30ks, vzniklo by z toho 1420 tun plastového odpadu, které by naplnily téměř 640 popelářských aut. Pro srovnání, pokud by výrobce krabici doplnil ze 30 kapslí na 40 ks, vzniklo by plastového odpadu o 350 tun méně, tj. téměř o 160 svozových aut nacpaných plasty.

Společnosti Procter and Gamble, tedy vzkazujeme: hoďte další kapsle do krabice, ať vidíme rozdíl!

MEGA Woolite: 3,6 litrů gelu – 0,6 litru vzduchu

Rozdíl bychom jednou rádi viděli i u balení pracího gelu Woolite od společnosti Reckitt Benckiser. Když jsme v obchodě poprvé narazili na jeho Mega balení se spoustou vzduchu, mysleli jsme si, že to musí být omyl, který výrobce záhy napraví. Ale nestalo se, takže ho na to musíme upozornit my…Do lahve se 3,6 l gelu se vejde ještě krásných 600 ml gelu navíc – místo 60 rovných 70 pracích dávek.

A proč je to špatně? Z každé krabice se po použití stává odpad, čím větší krabice, tím více plastového odpadu, kterým je naše planeta už teď zahlcená… Kamiony, které převážejí místo zboží vzduch, musejí jezdit o to častěji…produkují škodlivé zplodiny, zatěžují zbytečně silnice a ohrožují naši bezpečnost.

I u pracího gelu Woolite můžeme vyčíslit, kolik tun odpadu z obalů by vzniklo, kdybychom měli 3,6litrovým mega balením pokrýt roční spotřebu pracích prostředků v ČR: 1312 tun plastů, které by naplnily 430 popelářských aut. Pokud by výrobce do lahve dolil 600 ml, vzniklo by plastového odpadu o téměř 190 tun méně, tj. o 60 svozových aut plných plastů.

Video a článek vznikly v rámci projektu Obalová výzva, s finanční podporou Ministerstva životního prostředí, hlavního města Prahy a Libereckého kraje. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP, hlavního města Prahy a Libereckého kraje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..