Máme pro Vás 4. video, kterým uzavíráme náš malý seriál Není pytlík jako pytlík. Představujeme v něm alternativu k jednorázovým pytlíkům – textilní sáčky na opakované používání. Pokud totiž chceme chránit životní prostředí a klima, není řešením vyměnit jeden druh jednorázových obalů za jiný a přitom jimi dál plýtvat. Nejúčinnější je vzniku odpadu předcházet – šetřit obaly a používat je opakovaně. A to platí samozřejmě i pro sáčky. Textilní sáček si můžeme ušít sami nebo zakoupit již hotový – ukážeme ve videu!

Video vzniklo v rámci projektu Není pytlík jako pytlík, který byl podpořen Ministerstvem životního prostředí. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Chcete si sáček sami ušít? Zkuste „upcyklovat“ starší látky

Textilní sáčky jsou mezi pytlíky nejlepší variantou, protože je můžeme používat znovu a znovu, celé roky, aniž by vznikal jakýkoliv odpad. Pokud umíte šít nebo se to chcete naučit, můžete si takový sáček vyrobit sami, ideálně z nepotřebné látky, třeba ze staré záclony. Nejenže tím předejdete vzniku odpadu z jednorázových sáčků, ale využijete už jednou vyprodukovaný materiál, který bude moci sloužit novému účelu! Procesu, kdy z nepotřebného výrobku či materiálu vytvoříme výrobek vyšší užitné hodnoty, se říká upcyklace. Na internetu dnes najdete různé návody a střihy, takže si můžete vybrat ten, který vám osobně bude nejvíce vyhovovat. My jsme ve videu použili návod od primadoma.tv.

Sáčky na opakované použití nabízejí i některé supermarkety

Pokud nejste tak zruční, nevlastníte šicí stroj nebo dostatek času, můžete si sáček samozřejmě koupit. Možná jste si všimli, že sáčky na opakované použití již nabízejí i některé obchodní řetězce jako například Kaufland, Lidl, Globus nebo Penny. Jedná se o sáčky vyrobené z polyesterové síťoviny, které jsou nabízeny za velmi dostupnou cenu 10-20 Kč / kus. Nízká cena může napomoci jejich většímu rozšíření mezi spotřebiteli a a ušetřit tak více jednorázových sáčků.

Textilní sáčky od českých výrobců

Ve videu ukazujeme příklady sáčků, které jejich výrobci poskytli jako vzorky do projektu Zažij Zero Waste, který v r. 2019 realizovala spřátelená organizace Čmelák – děkujeme všem! Jedná se o tyto značky: Hana Brand, Český západ, o.p.s., Fashion Arts – ekosacky.cz, Frusack a saketos.cz. Sáčky byly vyrobeny v Česku a jejich cena je logicky vyšší, protože jejich produkce nedosahuje velkých objemů, a zahrnuje důstojné ohodnocení práce, v některých případech pro pracovníky s určitým znevýhodněním.

Ukázka sáčků na opakované používání české výroby
Šití sáčků může dát šanci lidem z vyloučených lokalit

Například obecně prospěšná společnost Český západ působí v sociálně vyloučených, převážně romských lokalitách na Toužimsku a Tepelsku v Karlovarském kraji. Snaží se napomoci, aby obyvatelé těchto komunit měli život ve svých rukou a nebyli závislí na pomoci zvenčí. Šíře záběru této neziskové organizace je obrovská – od sociálních služeb přes vzdělávání a poradenství až po volnočasové aktivity, komunitní práce a pracovně-tréninkové textilní a keramické dílny.

Weetr – upcyklované sáčky z chráněné dílny

Další značkou, která poskytla své vzorky do čmeláčího projektu, a do šití svých sáčků zapojuje chráněnou dílnu, je Weetr. Sáčky šije chráněná dílna Daneta z Hradce Králové. Ta je součástí Centra pro zdravotně postižené a zaměřuje se především na práci s textilem – šití, dále výrobu keramiky a kompletační práce. Na výrobu sáčků navíc Weetr využívá textilní zbytky výrobních firem, tedy nové ale přebytečné látky, které by jinak skončily na skládce. Výsledkem je upcyklovaný sáček, který je vždy kombinací různých materiálů. Každý sáček je svého druhu originál.

Zero Waste – život skoro bez odpadů

Naučme se šetřit jednorázovými obaly a tam, kde to jde, předcházet vzniku odpadů díky obalům na opakované používání, které budeme nosit s sebou. Začít můžeme právě s textilními sáčky. Pamatujme, že Není pytlík jako pytlík!

V České republice v posledních letech také otevřela celá řada bezobalových obchodů, kde můžete nakupovat kvalitní potraviny do vlastních sáčků a nádob a ušetřit tak ještě více jednorázových obalů.

Organizace bezobalu.org, která je u nás průkopníkem v bezobalové praxi i osvětě, má pro vás 31 tipů v duchu Zero Waste, tedy (skoro) bezodpadového života, díky kterým můžete vést život šetrnější k životními prostředí. Inspirací je už v dnešní době opravdu hodně, ale nemusíte si hned osvojit všechny, je to cesta. Krok za krokem se můžete propracovat ke změně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..