Video: i toaleťáky mívají nadměrné obaly

V Obalové výzvě jsme se zaměřili také na obaly toaletních papírů. I když se to na první pohled možná nezdá, i toaleťáky mívají zbytečně velké obaly. Výrobci často nabízejí rádoby velká balení s 8 i více roličkami, ale při pohledu zblízka zjistíme, že papír je na nich namotaný hoodně volně…v poměru ke své velikosti tak tahle balení nabízejí méně papíru, zato víc vzduchu a plastové fólie…Více v našem videu:

Video a článek vznikly v rámci projektu Obalová výzva, s finanční podporou Ministerstva životního prostředí, hlavního města Prahy a Libereckého kraje. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP, hlavního města Prahy a Libereckého kraje.

Zatímco spotřebu papíru můžeme v dnešní době účinně snižovat i díky digitálním technologiím, na toaletní papír to ale tak docela neplatí.. 😊. Na tenhle problém geniálně poukázali tvůrci skvělé reklamy, ze které v našem videu sdílíme jen kousek: https://youtu.be/13GTbEW0bco

Můžeme při výběru toaletního papíru udělat něco pro životní prostředí?

Nejšetrnější je určitě recyklovaný nebělený papír. Jeho výběrem ušetříte lesy, energie i chemikálie a vodu na bělení. Papíru v Česku vytřídíme téměř 70 %, nelze ho ale recyklovat donekonečna, v praxi se to daří asi 4-6krát. Vlákna papíru totiž během procesu recyklace postupně ztrácejí na kvalitě – pevnosti a pružnosti, což ovšem u toaletního papíru není problém. Vzhledem k tomu, že toaletní papír po použití už dále využít nejde, je potřeba co nejvíce používat právě ten recyklovaný.

Spotřebitelé ale obecně preferují papír bílý a tomu odpovídá i nabídka obchodů…Pokud už sáhneme po papíru vyrobeném z celulózy, tj. ze dřeva, měl by mít certifikát FSC, který dokládá, že o daný les je dobře pečováno. Pozor, v Česku se můžeme kromě FSC (Forest Stewardship Council) setkat ještě s druhým systémem – PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes), kterým je certifikována většina našich lesů. Např. ze srovnání Hnutí DUHA však vyplývá, že systém PEFC neposkytuje skutečné záruky trvale udržitelného lesního hospodaření.

A jak je to u toaleťáků s obaly?

I když se to na první pohled nezdá, i u toaletního papíru bohužel platí, že bývá zbytečně zabalený… Výrobci často nabízejí rádoby velká balení s 8 i více roličkami, ale při pohledu zblízka zjistíme, že papír je na nich namotaný velmi volně…v poměru ke své velikosti tak tahle balení nabízejí méně papíru, zato víc vzduchu a plastové fólie…

Domů z obchodu si neseme velké balení papíru, kvůli kterému už se nám do tašky skoro nic nevejde. Ale těch 8 roliček papíru zahučí v našem záchodě velmi brzy, ve 4členné rodině odhadem asi za 12 dní. Takže musíme chtě nechtě brzy na další nákup…A zatímco papír mizí, kupí se nám ve tříděném odpadu hromady plastových fólií…

Porovnali jsme vybrané toaletní papíry značky Tesco

Pro porovnání jsme vybrali 2vrstvý papír, 3vrstvý i extra dlouhý papír. Všechny tyto papíry jsou vyrobeny z celulózy s certifikátem FSC dokládajícím udržitelné lesní hospodaření. Zaujalo nás zejména balení Soft Luxury s extra dlouhými rolemi, které by měly vydat za 8 rolí papíru Soft Luxury Standard. Cílem bylo porovnat množství papíru a obalů z těchto dvou variant se třetím papírem Springforce 2-vrstvým.

Jak jsme postupovali a na co jsme přišli? Vzhledem k různému počtu vrstev, různému počtu útržků i jejich rozměrům, jsme při posuzování množství papíru v roličkách toaleťáků a v odhadech jejich spotřeby vycházeli z čisté hmotnosti papíru jakožto objektivního ukazatele. Kompaktnější, pevněji navinutý papír šetří nejen místo ve vaší nákupní tašce a v kamionech, které ho převážejí, ale také výrazně šetří plastovými obaly.

Tesco Springforce 2-vrstvý papír, 8 roliček

Roličku tohoto 2-vrstvého Tesco papíru o čisté hmotnosti 57 gramů jsme zvolili jako měřítko pro porovnání s ostatními variantami papíru. Balení o 8 roličkách mělo čistou hmotnost 456 gramů, „hustotu“ 60 kg/m3. Spotřebu tohoto papíru jsme odhadli na 6 roliček na osobu a měsíc, tj. 72 roliček/rok. Tohle 8-roličkové balení sice vyplní značnou část nákupní tašky, čtyřčlenné domácnosti vydrží ale jen cca 12 dní. Kdybychom tímhle papírem měli pokrýt roční spotřebu toaleťáku v Česku, vzniklo by z toho 945 tun plastového odpadu z obalů.

Soft Luxury 3-vrstvý Standard, 8 roliček

Další 8-roličkové, ovšem 3-vrstvé balení, sice zabere v nákupní tašce ještě více místa, ale pozor, v tomto balení je papíru oproti 2vrstvému papíru o 230 gramů víc, takže by nám mělo vydržet asi o týden déle, odhadem 19 dní. A pokud by tento papír v Česku používali všichni, vzniklo by z něj o 14 % méně plastových obalů (tj. asi o 130 tun za rok).

Soft Luxury 3-vrstvý Extra Long, 4 roličky

Jako nejlepší z našeho výběru vyšel Tesco papír s extra dlouhými rolemi: 4 jeho role vydají za 8 rolí papíru Soft Luxury Standard a víc než 10 rolí Springforce 2-vrstvého papíru. Šetří tak místo ve vaší tašce, ale i v kamionech, které díky jeho kompaktním rozměrům najezdí o 40 % míň kilometrů. Bude z něj taky o 30 % míň plastových obalů. Kdyby tenhle nebo jiný extra dlouhý papír u nás používal každý, ušetřili bychom skoro 300 tun plastu za rok. Jeho 4 role vydrží 4-členné rodině odhadem 16 dní.

Video a článek vznikly v rámci projektu Obalová výzva, s finanční podporou Ministerstva životního prostředí, hlavního města Prahy a Libereckého kraje. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP, hlavního města Prahy a Libereckého kraje.
Facebook
Email
Twitter
Pinterest

Tato stránka používá soubory cookies, pokračováním vyjadřujete souhlas.